pomagamy codziennie

Piękny, czerwony i szybki - do Waszej dyspozycji już wkrótce!

17.07.2013

Mamy go! Jest piękny i czerwony, a jak mówi pan Jarosław Rola - paraolimpijczyk  z Dolnego Śląska - czerwone są najszybsze.
Przywieźliśmy z Bukowca pod Śnieżką  handbike'a. Jest to rower napędzany siłą rąk, którym mogą jeździć również osoby z niedowładem nóg - między innymi wszyscy, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.
Producentem sprzętu jest właśnie Jarosław Rola, założyciel firmy Sport-on, której motto brzmi: impossible is nothing.
Jak opowiada - pierwszego handbike`a zbudował dla siebie (z powodu porażenia prądem stracił obie nogi). Prędko jednak okazało się, że jest ogromne zapotrzebowanie na taki sprzęt wśród osób niepełnosprawnych.
Zaczął więc budować następne rowery. Z jego warsztatu wyjeżdżają pojazdy w wersji "miejskiej" i w wersji górskiej. Te pierwsze umożliwiają poruszanie się po ulicach, łąkach, leśnych ścieżkach. Drugie otwierają możliwość wyprawy w góry.
Na swojej produkcji rowerze Jarosław Rola zdobył między innymi Śnieżkę i wyjechał pod sam szczyt Kilimandżaro.
Miejską wersję handbike`a kupiliśmy do nowosądeckiej niekomercyjnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Sursum Corda. Zanim rower będzie dostępny dla chętnych, jego możliwości testuje na sądeckich drogach i bezdrożach Artur Kamieński, podopieczny naszego programu Na Ratunek, który przywiózł pojazd od Jarosława Roli i przeszedł instruktaż jazdy wymagającej mimo wszystko specyficznych treningów i wprawy (kąt skrętu przednich kół jest zupełnie inny niż w tradycyjnym rowerze).
Jeśli zobaczycie na sądeckich ulicach handbike`a - prosimy o uśmiech:)
Mamy nadzieję i ambitny plan, aby takich rowerów pojawiło się w naszym regionie więcej. Chcemy otworzyć przed niepełnosprawnymi szlaki Beskidu Sądeckiego i leśne ścieżki na które nie mogą samodzielnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Darczyńcy:

Wsparcie medialne: